שינויי דיירים – המדריך שיחסוך לכם הרבה כסף בעת רכישת דירה מקבלן

בוודאי שמעתם את הביטוי "שינויי דיירים" פה ושם.

למי המילים הללו מוכרות יותר? למי שרכש דירה מקבלן או עומד לעשות כן.

מה זה בכלל "שינויי דיירים"? זהו שירות שהקבלן המבצע, מספק לרוכשי הדירות, המרכז את כל השדרוגים/שינויים שהם יבקשו לעשות לאחר רכישת הדירה.

גם מושגים כ"סטנדרט" ו"זיכויים" יהיו לכם מאוד מוכרים בהמשך, אך תחילה -  בואו נעשה קצת סדר כדי להבין מה כדאי לעשות, והכי חשוב – כיצד תצליחו לחסוך כסף?

ראשית – ברכותיי.בשעה טובה – רכשתם דירה חדשה מקבלן, זהו בהחלט הישג שיש להתגאות בו.

אז, הצטיידתם בתכניות מכר, בביקורכם הראשון במשרד המכירות אך כדאי שתדעו כי מידות הדירות המופיעות בתכניות המכר, אינן תואמות לתכנית אדריכלות שתלווה אתכם בהמשך.

שנית – חשוב ביותר לשים לב למפרט שהקבלן נותן לכם בפרויקט, כלומר: כמה נק' חשמל מצויות בכל חדר, איזה סוג ריצוף מגיע לכם, אילו ארונות מטבח, האם יש הכנה למיזוג ועוד…

למה חשוב כל כך לשים לב לפרטים אלו בטרם חתמתם על חוזה הרכישה? כי בעת ניהול המו"מ עם נציג הקבלן, יש לכם הזדמנות פז חד פעמית, להכניס שינויים/תוספות שאינם מופיעים בחוזה ובנספחים, של הקבלן, ללא חיוב נוסף. אחרי חתימת החוזה, כל תוספת או שינוי שתרצו לבצע יהיו כרוכים בתשלום מלא.

חשמל – שקעי כח הם לרוב השקעים היקרים ביותר. בחללים כמטבח, חדר שירות ומקלחת יש תמיד נק' הקרויות שקעי כח, כדאי לספור אותן, לברר את ייעודן ולבדוק אם דרושות לכם נק' נוספות. נק' מחלף – גם הן נק' יקרות משום שהן נספרות כ-2 נק' חשמל נפרדות. מה זה נק' מחלף? ניקח לדוגמא את חדר השינה שלכם – נק' שכזו, היא למשל נק' הדלקת אור המצויה בכניסה לחדר כמו בכל חדר רגיל, אבל!!! כשתרצו לכבות את האור תוכלו לעשות זאת ממיקום אחר לגמרי – ליד שידת המיטה. למה כדאי לעשות נק' שכזאת? כדי למנוע את המריבה על הסוגיה המוכרת כמעט לכולנו – מי יקום מהמיטה לכבות את האור בלילה…. אין ספק – זהו שינוי – נח ופרקטי כאחד שישמור גם על שלום בית. מומלץ מאוד גם ללכת לדירה ולסמן לחשמלאי את הגבהים בהם תרצו את נק' השקעים בכל הבית כדי שלא תמצאו אותן בגבהים לא סבירים, כי אחר"כ תצטרכו לשלם לקבלן על העברת הנק' למיקום שונה. איך תדעו שהגעתם לשלב זה? תבקשו מאחראית שינויי הדיירים לעדכן אתכם על כך מראש.

ריצופים – כיום יש סוגים רבים של ריצופים – קרמיקה, גרניט פורצלן, פרקט… וכולם טובים וראויים לחללים מסוימים יותר ולאחרים פחות אבל מה שחשוב לדעת בעת הבחירות שתדרשו לבצע הוא:

גרניט פורצלן, קרמיקה, שיש – רצוי לדעת את רמת השחיקה של סוג הריצוף שבחרתם (רמה 5 היא הטובה ביותר ולכל יבואן יש תעודה המעידה על רמת השחיקה ואפשר לבקש אותה ממנו, היא תהווה מעין תעודת אחריות לאיכות הריצוף), כדאי גם לברר את מידת ספיחת הנוזלים (כי הרי לא תרצו למשל שכתם ממשקה השוקו של ילדכם האהוב שנשפך ונספג בריצפה יפאר אותה לנצח).

פרקט – כדאי לבדוק את יתרונותיו וחסרונותיו של פרקט אמיתי מול פרקט סינטטי.לא מן הנמנע שתתפלאו לגלות שפרקט סינטטי למשל עשוי לחסוך לכם כסף (העלות שלו נמוכה יותר מפרקט אמיתי), ושיתרונותיו הבולטים ביותר הם: פשוט לתחזק אותו והוא אינו נשחק בקלות.שווה לא?

מחיצות/קירות – כשתבחנו את תכנית ביתכם ייתכן שתרצו להסיר מחיצה למשל בין המטבח לפינת האוכל/סלון כדי ליצור חלל אחד גדול ופתוח, או לבטל קיר בחדר הורים המפריד בין חדר הארונות למקלחת כדי להגדיל את האחרונה.שינויים שכאלו לרוב אינם מזכים אתכם אצל הקבלן אבל!!! כשתרצו לבנות מחיצות/קירות – כן יחייבו אתכם בגין תוספות אלו ולכן כדאי לבדוק אפשרות כזו: לבנות מחיצה חלקית בגובה ממוצע שאיננה מגיעה לתקרה.

ארונות מטבח – בדר"כ ארונות המטבח שהקבלן נותן הם סטנדרטיים כלומר, בעלי ציפוי פורמייקה, במראה מודרני, חלק ואחיד. אין לכם כסף לשדרוג מלא של המטבח? אין בעיה – שינוי של ידיות המטבח, ברז וכיור, חיפוי מדליק מעל השיש יוסיפו הרבה עניין ואופי לחלל ולא יגרמו לכם לשבור תכניות חסכון, במקביל, אפשר לקבל זיכוי מהקבלן בגין המטבח וללכת לבצע את מטבח חלומותיכם באיקאה. האם מטבח באיקאה איכותי מספיק? אני תמיד אומרת שהיום, מטבח הוא רהיט משמעותי שרוצים שיתאים לטראנדים המתחלפים לעיתים קרובות, לכן, כשתזמינו מטבח מאיקאה, הוא יעלה לכם במחיר עממי, לא יכאב לכם הלב אם יקרה לו נזק מסוים ו…כשתחליטו כי הגיע הזמן להחליפו, תוכלו להרשות זאת לעצמכם כי ההוצאה יכולה להסתכם בסכום של 10.000 ₪ בלבד או אפילו 15.000 ₪ למשקיעים שביניכם. כך תוכלו להרשות לעצמכם להתפנק בכל החידושים האחרונים כמו – בוצ'ר, אי מרהיב ועוד.

זיכויים – הקבלן מציג בפני רוכשי הדירות "סטנדרט", כלומר מבחר מצומצם של אפשרויות לחומרים כמו חיפויים, כלי סניטריים, מטבח… שמהם יש לבחור סוג אחד בלבד אצל ספקים בלעדיים עמם הקבלן סגר הסכם עבודה. במידה ומשהו מהמגוון אינו מוצא חן בעיניי הדייר, שמורה לו הזכות לבצע רכישה אצל ספק אחר ולקבל זיכוי ע"י הקבלן. כאן מגיע ה- CATCH !!! למה? כי לא מן הנמנע שתגלו כי סכום הזיכוי נמוך מאוד בהשוואה למוצרים שהשוק מציע. כשתגיעו לספקים אחרים, המבחר עצום (בבחינת מרוב עצים לא רואים את היער), יקר יותר, מה שתמיד גורם לבלבול וגם להוצאה גדולה/נוספת שבסופו של יום כדאי לבדוק אם היא עולה בקנה אחד עם התקציב שברשותכם. חשוב מאוד להשאר כל העת עם האצבע על הדופק כדי לא להגיע לסיום פרוייקט הבניה ולגלות הפתעה לא נעימה – עברתם את התקציב שלכם ולא שמתם לב לכך. במקרים בהם התקציב דל, אני מציעה לקחת את הסטנדרט שהקבלן מציע, ולבצע בו שדרוגים קלים שיצליחו להעניק לביתכם מראה מעוצב ומלא סטייל, וכל זאת בהוצאה כספית מינימלית.

יש עוד טיפים שחשוב מאוד לדעת לפני שחותמים על חוזה רכישת דירה מקבלן שידיעתם מבעוד מועד תסייע לכם לחסוך הרבה כסף.

זיכרו כי אחראית שינויי הדיירים מייצגת את הקבלן ולא אתכם ולכן רצוי לקחת איש מקצוע ולהתייעץ איתו מאחר והוא ישרת את האינטרס שלכם, יגרום לכם "לפתוח את העיניים" בנושאים שלא חשבתם עליהם ושוב – יעזור לכם לחסוך לכם הרבה מאוד כסף!!!

חבר/ת מועדון "הום סטורי"?

בעלות מינימלית – תוכל/י לקבל ממני ייעוץ בנושא שינויי דיירים לפני חתימת חוזה לרכישת דירה מקבלן.

שיחה איתי, תחסוך לך הרבה מאוד כסף!!!

ליצירת קשר: tamari@homestory.co.il

הפוסט הזה פורסם בתאריך "הום סטיילינג" - מאמרים וטיפים עם התגים , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . קישור קבוע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

*

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>